Warsztaty gotowania dla dzieci z markami Klorane i Klar

Głęboko wierzymy, że to, czym karmimy i otaczamy nasze dzieci ma długofalowy wpływ na ich przyszłość. Katarzyna Gubała propaguje od lat dietę roślinną. Potencjał roślin jest ogromny i wiele marek od lat korzysta z dobrodziejstw flory. Jednym ze sponsorów warsztatów kulinarnych prowadzonych w Art Hotel Wrocław była marka Klorane Polska, posiadająca w ofercie oparte na koncepcie botanicznym kosmetyki do włosów i ciała oraz marka przyjaznych naturze norweskich środków czystości Klar. 

 

Podczas warsztatów rozmawiałyśmy też o certyfikatach i znakach eko dla żywności, kosmetyków i środków czystości. Na przykładzie norweskiej marki Klar pokazaliśmy jak z recyclingiem ♻️ radzą sobie inne kraje. Klar to dostępna w Rossmann seria środków czystości zdrowszych dla człowieka, przyjaznych środowisku.

 

W sobotę mieliśmy okazję wszyscy spróbować jak mali kucharze pod czujnym okiem szefa kuchni Art. Restauracji Grzegorza Pomietło i eksperta kuchni roślinnej Katarzyny Gubały tworzyli wspaniałe potrawy. Warsztaty kulinarne były zwieńczeniem trwającego ponad rok projektu „Idealne restauracyjne menu dziecięce” stworzonego z inicjatywy Art Hotelu we Wrocławiu.

– Od początku zależało nam na rzetelnym przebadaniu dziecięcych gustów, bo są one dla nas ważne i miarodajne. Od tego uzależnialiśmy konstrukcję dziecięcego menu – wyjaśnia Anna Wałęsa, specjalista do spraw sprzedaży i marketingu w Art Hotelu we Wrocławiu. - Liczymy, że inne restauracje pójdą za naszym przykładem i wprowadzą do swoich kart zdrowszą opcję dań dla najmłodszych swoich gości. Zamiast niezdrowych frytek przestawią się na alternatywę w postaci pieczonych warzyw sezonowych: marchewki, pietruszki, selera, buraków, topinamburu, dyni i batatów.

Projekt „Idealne restauracyjne menu dziecięce” Art Hotelu Wrocław i Veglab Katarzyna Gubała trwał ponad rok. Wzięło w nim udział ponad 200 dzieci z różnych środowisk. Były wśród nich dzieci okolicznych szkół, blogerów, dziennikarzy, klientów restauracji. Dzieci były w wieku od 4 do 16 lat. Najmłodszym pytania z kwestionariusza czytali i pomagali zrozumieć pracownicy Art Hotelu. Najlepsze dania wybrane przez dzieci weszły do menu dziecięcej karty Art Restauracji. Nim to jednak nastąpiło poprzedziły je 2 wielkie warsztaty kulinarne, podczas których 50 dzieci, pod okiem szefa kuchni Grzegorza Pomietło, przygotowywało ulubione dania.

 

Produkty marek Klar i Klorane  to nasz eko wybór i wkład w lepszy świat dla naszych dzieci.